40 دانستنی جالب درباره اقیانوس ها (بخش دوم)نويسندگان
جدیدترین مطالب
لینک های روزانه

 

 

21) عروس دریایی حتی قبل از کوسه ها و دایناسورها در دریا وجود داشته است!

عروس های دریایی برای مدت زمانی بسیار طولانی (بیشتر از 650 میلیون سال) در آب های اقیانوس های ما زندگی می کردند. این موضوع بدین معنی است که این نوع ماهی حتی در زمانی که دایناسورها در سیاره زمین نبوده اند و حتی زمانی که کوسه ها هم هنوز بوجود نیامده بودند در آب های اقیانوس ها زندگی می کردند! همچنین به نظر می رسد که این نوع ماهی اصلا دوست ندارد شکار شود! در سال 2009 یک ماهیگیر ژاپنی تصمیم گرفت تا تعدادی از آنها را شکار. این ماهی ها که 2 متر طول داشتند و 450 پوند وزن داشتند باعث شدند تا قایق این قایقران در دریا غرق شود!

22) مثلث برمودا هنوز هم یکی از رازهای سر به مهر اقیانوس است!

در 100 سال اخیر، حداقل 1000 نفر جان خودشان را در مثلث برمودا از دست داده اند. مرگ این افراد به دلیل برخورد کشتی ها و هواپیماهایشان با همدیگر و یا غرق شدن این کشتی ها و هواپیماها در مثلث برمودا بوده است. هنگامی که کشتی ها در مثلث برمودا غرق می شوند، معمولا نمی توان اثرات آنها را پیدا کرد به این دلیل که طوفان های بسیار شدیدی در آنها وجود دارد که همه چیز را با خود به این طرف و آن طرف می برد.

23) وال ها یکی از هوشمندترین حیوانات دریایی هستند!

سلول هایی که در مغز بزرگ وال ها وجود دارد یکی از سنگین ترین سلول های مغزی است که در تمام جانوران در دنیا وجود دارد! گفته می شود که مغز وال ها بسیار پیچیده است و همین باعث می شود که آنها یکی از هوشمندترین موجوداتی باشند که در دریاها و اقیانوس ها زندگی می کنند!

 

24) ارتش آمریکا در سال های بین 1944 تا 1970 زباله های زیادی را به دریا ریخت!

در سال های 1944 تا 1970 ارتش آمریکا به طور مخفیانه چیزی حدود 64 میلیون پوند زباله شیمیایی و گازهای خطرناک و سمی را به اقیانوس ها وارد کرد. همچنین ارتش آمریکا در این بازه زمانی چیزی حدود 400000 بمب شیمیایی را که پر از موادی بودند که می توانستند جانداران دریایی را به خطر بیندازند و منجر به نابودی آنها شوند به دریا ریخت. علاوه بر تمام این ها به میزان 500 تن از زباله های رادیواکتیو نیز توسط ارتش آمریکا به دریا ریخته شد که این مواد باعث کشته شدن هزاران جاندار دریایی شوند و بسیاری از انواع جانداران دریایی را در خطر انقراض قرار دهند

.

25) عادت گذاشتن پیام در بطری هنوز هم در دنیا وجود دارد!

یکی از عادت هایی که دریانوردان و افرادی که در کنار دریا کار می کردند داشتند این بود که برای این که پیام های خودشان را به دیگران برسانند این پیام ها را بر روی کاغذی می نوشتند و بر روی آب می گذاشتند تا آب آن را ببرد و به دست افرادی که بطری را می بینند برساند. به عنوان مثال اگر فردی در یک جزیره ای گم می شد بر روی یک کاغذ می نوشت که من در یک جزیره گم شده ام و در صورتی که اطلاعاتی از مکان جغرافیایی جزیره داشت در این بطری می گذاشت و بطری را در دریا می انداخت. سپس افرادی که آن را پیدا می کردند متوجه می شدند که این فرد گم شده است و سعی می کردند تا با استفاده از این اطلاعات این فرد را پیدا کنند. جالب اینجاست که در قرن بیست و یکم هم بعضی افراد برای شوخی و خنده این کار را انجام می دهند. از جمله این که مردی به نام "هارولد هکت" بیش از 4800 پیام را در یک بطری قرار داد و 3000 پیام را به عنوان پاسخ دریافت کرد!

26) "مارماهی های برقی" به اندازه ای برق تولید می کنند که می توانند 10 لامپ را روشن کنند!

نوعی از مارماهی در دریا وجود دارد که به "مارماهی های برقی" معروف است. این مارماهی ها قدرتی را تولید می کنند که تقریبا می تواند 10 لامپ الکتریکی را روشن کند!

27) قبل از اختراع قطب نما و GPS، حرکت موجودات دریایی راهنمای دریانوردان برای پیدا کردن مسیر بود

وایکینگ ها و دریانوردان قبل از این که چیزی به نام "قطب نما" اختراع شود؛ با استفاده از حرکت وال ها و موجودات دریایی مسیر حرکت خودشان را تشخیص می دادند. امروزه این کار را قطب نماها و GPS ها انجام می دهند.

28) طی سه دهه آینده وزن کل ماهی هایی که در دریا وجود دارند از وزن کل ضایعاتی که به دلیل فعالیت های بشر در اقیانوس ها ریخته می شوند کمتر می شود!

انسان ها در طول مدت کوتاهی (نسبت به حیات دیگر جانوران) که در کره زمین سکونت داشته اند؛ به موجودات دریایی لطمه های زیادی زده اند. از جمله این که آنها باعث شده اند تا حیات این موجودات دریایی شدیدا تهدید شود و حتی بسیاری از این موجودات دریایی صرفا به دلیل دخالت انسان ها از بین رفته اند. دانشمندانی که در این زمینه تحقیق کرده اند به این نتیجه رسیده اند که میزان لطماتی که انسان ها به موجودات دریایی می زنند در آینده خیلی بیشتر هم می شود! با افزایش ضایعاتی که ناشی از فعالیت های انسان ها در صنعت است پیش بینی می شود که در آینده تعداد جانوران دریایی که به دلیل این فعالیت های انسانی در معرض نابودی قرار بگیرند خیلی بیشتر هم می شود. دانشمندان ثابت کرده اند که در سی سال آینده، وزن ضایعاتی که در دریا وجود دارد از وزن کل ماهی هایی که در دریا وجود دارند بیشتر می شود!

29) ضایعاتی که انسان ها در دریا ریخته اند باعث ایجاد شدن "نواحی مرگ" در دریاها شده است!

اکثر ضایعاتی که انسان ها در دریا ریخته اند باعث شده است که نواحی در دریاها ایجاد شود که به آنها نواحی مرگ گفته می شود. امروزه در اقیانوس های جهان تقریبا 150 ناحیه مرگ وجود دارد که هیچ جاندار دریایی نمی تواند در این نواحی زندگی کند به این دلیل که این نواحی در اقیانوس اصلا شرایط لازم برای این که جانداری در آن زندگی کند را ندارند بنابراین در این نواحی هیچ جانداری وجود ندارد. آب این نواحی به اندازه ای آلوده است که می تواند نواحی اطرافش را هم تحت تاثیر قرار دهد و منجر به نابود شدن جانداران و ماهی هایی که حتی از کنار این نواحی عبور می کنند هم بشود. نواحی از 1 تا 70000 کیلومتر مربع متغیر است.

30) شاید روزی میان قاره اروپا و آفریقا در دریا یک پل بزرگ احداث شود!

قاره اروپا و قاره آفریقا تنها 14.3 کیلومتر با هم فاصله دارند و زمزمه هایی از زدن یک پل بزرگ میان این دو قاره به گوش می رسد.

31) ماهی های برق دار از تمام موجودات دریایی اکسیژن کمتری مصرف می کنند!

ماهی های برق دار نسبت به دیگر موجودات دریایی به میزان 48 درصد کمتر اکسیژن مصرف می کنند! علت این موضوع به ساختار بدن این موجودات دریایی برمی گردد. دانشمندان می گویند که این ماهی ها باعث می شوند تا میزان اکسیژن کمتری مصرف شود بنابراین وجود این ماهی ها می تواند برای تازه ماندن آب های اقیانوس بسیار بسیار مفید باشد.

32) بسیاری از دریانوردان هنوز هم به دنبال گنج های دریایی هستند!

در داستان های کودکان درباره ملوانان و دریانوردانی می خوانید که به دنبال پیدا کردن گنج هایی هستند که در اعماق دریا پنهان شده است. همچنین به احتمال زیاد درباره گنج هایی که ارزش بسیار زیادی دارند و در عمق دریا پنهان شده اند مطالب زیادی خوانده اید. جالب است بدانید که حتی امروزه نیز بسیاری از دریانوردان هستند که با تمام وجود به دنبال پیدا کردن چنین گنجینه هایی می باشند و سعی می کنند آن را پیدا کنند. در مجموع (تا جایی که می دانیم!) حداقل مبلغی برابر با حدود 60 میلیارد دلار به صورت گنج در گنجینه هایی مخفی در اعماق دریاها وجود دارد!

33) در پوسته زمین نیز آب وجود دارد!

آیا فکر می کنید که تمام آبی که در کره زمین وجود دارد مربوط به سطح آن می شود؟ دانشمندان در تحقیقات جدیدشان به این نتیجه رسیده اند که در اعماق زمین و در پوسته زمین نیز آب وجود دارد! در حقیقت بخشی از ذخایر آب کره زمین مربوط به این بخش ها می شود! دانشمندان و زمین شناسان بر این اعتقادند که این میزان آب برابر با چیزی حدود 3 برابر میزان آبی است که در اقیانوس ها وجود دارد!

34) تعداد افرادی که به دلیل حمله کوسه ها می میرند خیلی کم است!

با این که همیشه کوسه ها را به عنوان موجوداتی در نظر می گیریم که بسیار خونخوار هستند ولی حقیقت این است که هرچقدر هم که این موجودات ترسناک و خونخوار باشند؛ ولی باز تعداد افرادی که به دلیل حمله کوسه ها از بین می روند نسبت به تعداد افرادی که به دلایل دیگر می میرند بسیار بسیار بسیار کم هستند! به عبارت دیگر، آمارها نشان می دهد که افرادی که تنها در قاره آسیا به دلیل سقوط کردن نارگیل از درختان می میرند با تمام افرادی که در دنیا توسط کوسه ها خورده می شوند برابری می کنند!!!

35) بر خلاف تصور همگان کوسه ها خونخوارترین موجودات دریا نیستند!

اکثر ما فکر می کنیم که کوسه ها خطرناک ترین و خونخوارترین موجودات دریا هستند. این در صورتی است که واقعیت چیزی غیر از این است. در حقیقت خطرناک ترین موجودات دریا یک نوع ماهی های برقی مخصوص هستند. البته با این که این موجودات ترسناک نیش نمی زنند، دندان های تیزی ندارند و یا حتی دهانشان به اندازه کافی ترسناک نیست؛ ولی آنها عامل اکثر مرگ هایی هستند که در دریا اتفاق می افتند. آمارها نشان می دهند که تعداد مرگ هایی که بوسیله این موجودات صورت می گیرد از تعداد مرگ هایی که در اثر نیش مار، حمله کوسه و یا حتی حمله کروکودیل ها اتفاق می افتند خیلی بیشتر است!

36) انسان ها سالانه حداقل 100 میلیون کوسه را می کشند!

یکی از ماهی هایی که برای شکارچیان بسیار مفید است و می توانند از آن سود زیادی ببرند همین کوسه ها می باشند. هر سال حدودا 100 میلیون کوسه کشته می شوند. انسان ها این کوسه ها را عموما برای این که گوشت آنها را بخورند و از آنها سوپ درست کنند می کشند.

 

37) گیاهان دریایی در کنار سواحل از جان انسان ها در برابر امواج دریا محافظت می کنند!

گیاهان دریایی که در کنار سواحل می رویند از انسان ها در خطوط ساحلی در مقابل امواج سهمگین دریا محافظت می کنند و نمی گذارند که این امواج به انسان هایی که در ساحل نشسته اند ضرری برساند.

38) انسان ها به گیاهان دریایی کنار ساحل هم آسیب می زند!

حتی گیاهان دریایی کنار ساحل هم از گزند انسان هایی که در ساحل هستند در امان نمی مانند. آنها با استفاده از وسایل پیشرفته ای که برای ماهیگیری مورد استفاده قرار می دهند سعی می کنند تا آنها را نابود کنند.

39) بزرگترین صخره مرجانی دنیا را می توانید از کره ماه هم ببینید!

اندازه بزرگترین صخره مرجانی دنیا 2000 کیلومتر می باشد. این صخره مرجانی بزرگ را به عنوان بزرگترین "ساختار زنده" دنیا می شناسند! خیلی جالب است بدانید که شما می توانید این صخره فضایی را از کره ما هم ببینید!

40) ضرر زدن به اقیانوس ها می تواند اثرات بسیار منفی و جبران ناپذیری را بر روی تمدن بشری در آینده داشته باشد!

حقیقت این است که انسان ها روز به روز در حال ضرر زدن به اقیانوس ها می باشند. تحقیقات نشان داده است که 40 درصد از اقیانوس های دنیا توسط فعالیت هایی که انسان ها انجام می دهند تحت تاثیر قرار گرفته است و این فعالیت های مضر باعث تغییر در اکوسیستم این منطقه شده است و باعث شده است که بسیاری از جانداران دریایی نتوانند در این منطقه زندگی کنند و ادامه دادن به این روند می تواند لطمات جبران ناپذیری به تمدن بشری بزند!نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

[ یک شنبه 30 آذر 1399 ] [ 12:33 ] [ شکوهی ]

درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید
آرشیو مطالب
امکانات وب
ورود اعضا:

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت: