41نکته خواندنی درباره هوش مصنوعی (بخش اول)نويسندگان
جدیدترین مطالب
لینک های روزانه

41 نکته خواندنی درباره گذشته، حال و آینده هوش مصنوعی (بخش اول)

 

موضوع هوش مصنوعی موضوعی است که برای مدت حداقل سده ها (و یا شاید هم هزاره ها!) ذهن انسان ها را به خودش مشغول کرده است. اکنون که در هزاره سوم هستیم، به نظر می رسد که آن آینده ای که بشریت برای هزاران سال درباره آن خیال پردازی می کرده است همین جاست! امروزه تکنولوژی AI را همه جا می بینیم! ولی باید نسبت به این تکنولوژی جدید و نوظهور چه احساسی داشته باشیم؟ در ادامه این مطلب قصد داریم تا 41 نکته را درباره هوش مصنوعی برای شما ارایه کنیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

1) در افسانه های یونان باستان "آدم آهنی" هایی در خدمت خدایان بوده اند!

در افسانه های یونان باستان، یکی از خدایان یونان باستان دارای خدمتکارانی بوده است که این خدمتکاران دارای ظاهری بوده اند که ظاهرا بسیار شبیه به تصوری است که ما انسان ها از "ربات ها" داریم! این خدمتکاران برای او کارهای زیادی را انجام می دادند. این "آدم آهنی" های باستانی می توانستند شکل های مختلفی را نیز به خودشان بگیرند و حتی به شکل حیواناتی مانند عقاب و یا اسب نیز ظاهر می شدند!

2) هوش مصنوعی تعاریف مختلفی دارد:

از "هوش مصنوعی" تعاریف مختلفی وجود دارد. البته هر کسی از این تعاریف دیدگاه مختلفی دارد و ممکن است همه این تعاریف شبیه به هم نباشند. به عنوان مثال، فرهنگ لغت مریام-وبستر هوش مصنوعی را به این صورت تعریف می کند: "توانایی یک ماشین برای این که رفتار هوشمندانه انسانی را تقلید کند". در بعضی از تعاریف دیگر آمده است که: "هوش مصنوعی توانایی ماشین ها برای فکر کردن می باشد" عده ای دیگر نیز هوش مصنوعی را این گونه تعریف می کنند: "توانایی یک ماشین برای این که به گونه ای رفتار کند که اگر انسانی به جای آن بود نیز همان گونه رفتار کند"

3) به عقیده بعضی از متخصصان عبارت "هوش مصنوعی" گمراه کننده است

برخی از مفسران و متخصصان بر این باورند که کلمه هوش مصنوعی به طور کلی کلمه ای گمراه کننده می باشد. تحقیقاتی که بوسیله شرکت "گارتنر" انجام شد به این نتیجه رسید که بهتر است که به جای عبارت "هوش مصنوعی" واژه "ماشین های کوچک" را قرار دهیم به این دلیل که عبارت "هوش مصنوعی" انتظاراتی را در ذهن ایجاد می کند که تکنولوژی مورد نظر نمی تواند به این انتظارات پاسخ دهد.

4) پروفسور جان مک کارتی فردی بود که برای اولین بار واژه "هوش مصنوعی" را در سال 1955 بکار برد

یکی از افرادی که نظریات اصلی هوش مصنوعی بر اساس کارهای او بیان شده اند؛ پروفسور جان مک کارتی است که در حقیقت استاد دانشگاه در رشته برنامه نویسی کامپیوتری در دانشگاه استنفورد می باشد. پرفسور مک کارتی در حقیقت زبان برنامه نویسی LISP را بنیان گذاری کرد که این زبان برنامه نویسی در حقیقت یکی از پایه هایی است که هنوز هم در AI مورد استفاده قرار می گیرد. پروفسور مک کارتی همچنین برای اولین بار در سال 1955 واژه هوش مصنوعی را ابداع کرد.

5) "بازی تقلید" یکی از بهترین شیوه ها برای سنجش کیفیت هوش مصنوعی می باشد

یکی از دانشمندان برجسته در زمینه علوم کامپیوتر، آلن تورینگ نام داشت. تورینگ فردی بود که برای اولین بار موضوع سنجش کیفیت تکنولوژی هوش مصنوعی را با توجه به آزمون تشخیص انسان و ماشین بیان کرد. این آزمایش به این صورت است که در آن فردی با یک ربات به مکالمه می پردازد و در صورتی که نتواند تشخیص دهد فردی که با او به مکالمه پرداخته است انسان است یا ربات، در این صورت ربات آزمون را پشت سر گذاشته است. این آزمون که امروزه هم برای سنجش کیفیت هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد؛ برای اولین بار "بازی تقلید" نام گرفت.

6) اولین ربات که در "بازی تقلید" موفق شد؛ "ایوجین گوستمن" نام دارد

یک باور غلط در بین انسان ها وجود دارد که می گوید که ربات که بتواند در آزمون بازی تقلید پیروز شود ممکن است ترسناک باشد! ولی نگران نباشید! رباتی به نام "ایوجین گوستمن" توانست با موفقیت این آزمون را پشت سر بگذارد. فردی که این ربات را طراحی کرده بود صدای یک نوجوان 13 ساله را بر روی آن قرار داد به این دلیل که در صورتی که اگر اشتباه کوچکی از آن سر بزند قبول آن برای انسان ها نسبت به زمانی که با یک فرد بالغ صحبت می کنند راحت تر باشد!

7) اولین برنامه نویس هوش مصنوعی، یک معلم کامپیوتر به نام کریستوفر استیرچی بود

"کریستوفر استیرچی" را می توان اولین برنامه نویس هوش مصنوعی (یا حداقل یکی از اولین برنامه نویسان هوش مصنوعی!) نامید. این فرد خودش یک معلم و استاد دانشگاه در زمینه علوم کامپیوتر و رباتیک بود و در کشور انگلستان زندگی می کرد. در سال های دهه 1950 میلادی او شروع به کار بر روی اولین برنامه کامپیوتریش کرد. البته به این دلیل که تجربه کافی را نداشت؛ برنامه ای نوشت که به عنوان یکی از طولانی ترین برنامه های کامپیوتری نوشته شده در طول تاریخ از آن یاد می شود!

8) اولین رباتی که طراحی شده بودتا احساسات انسانی را نشان دهد، رباتی به نام "کیسمت" بود

در سال های پایانی دهه 1990، گروهی از دانشمندان در دانشگاه MIT رباتی را به نام "کیسمت" خلق کردند. آنها می خواستند تلاشی اولیه در زمینه ساختن یک هوش مصنوعی که بتواند عواطف انسانی را تقلید کند انجام دهند. هدف آنها این بود که رباتی را خلق کنند که بتواند حالت های چهره انسانی را تشخیص دهد (درست مانند یک بچه). تیم مورد نظر به این ربات یک دهان دادند که می توانست با آن بخندد و یا حالت ناراحت به خودش بگیرد. همچنینی برای آن گوش و چشم و ابرو نیز درست کردند تا بتواند احساسات را انتقال دهند. البته این آزمایش نسبتا موفقیت آمیز بود ولی ظاهر کیسمت کمی ترسناک بود!

9) دانشمندان فرانسوی رباتی شش پا ساختند که می تواند ایرادات خودش را برطرف کند!

دانشمندان در دانشگاه پیر و ماری کوری در پاریس رباتی ساخته اند که می تواند در صورت بروز ایراداتی در سیستمش، تا حدودی که می تواند خودش را تعمیر کند! این ربات که دارای شش پا است می تواند زمانی که عملکردش ضعیف شد به سرعت متوجه شود و تست هایی بر روی خودش انجام دهد تا مشکل را پیدا کند و سپس می تواند حتی در صورتی که دوتا از پاهایش از بین رفتند با چهارپای دیگر به حرکت ادامه دهد.

10) CoCoRo ها، ربات هایی هستند که عملکردی شبیه به ماهی ها دارند!

گروهی از دانشمندان با بررسی کردن رفتاری که ماهی ها در دریا دارند؛ ربات هایی ساخته اند که مانند ماهی ها می توانند در دریا شنا کنند و مانند آنها با یکدیگر ارتباط داشته باشند! این ربات ها با استفاده از چراغ های LED می توانند مکان یکدیگر را تشخیص دهند و با همدیگر گروه هایی تشخیص دهند و به ربات های دیگر اطلاعاتی بفرستند!

11) در کشور ژاپن هتلی وجود دارد که تقریبا تمام کارکنان آن ربات هستند!

در یکی از هتل های کشور ژاپن که نام آن "هتل فوق العاده" می باشد تقریبا تمام خدمات آن بوسیله ربات ها داده می شود. صاحب این هتل می گوید که استفاده از ربات ها می تواند روش قانونی برای پایین نگه داشتن هزینه های هتل باشد.

12) "تجارت هوش مصنوعی" یک تجارت بسیار پررونق می باشد

امروزه تجارت مربوط به هوش مصنوعی یکی از بهترین روش ها برای تجارت است. در سال 2015، شرکت های مختلف تقریبا 8.5 میلیارد دلار را بر روی تولید کردن برنامه ها و سیستم هایی که مرتبط با هوش مصنوعی بودند هزینه کردند. البته این میزان هزینه در سال 2020 به 47 میلیارد دلار رسیده است. استفاده کردن از تکنیک هوش مصنوعی روز به روز در جهان بیشتر می شود بنابراین تجارت مرتبط با آن نیز روز به روز پررونق تر می شود.

13) صدای اکثر سیستم هایی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند صدای یک زن است

الکسا، سیری، کورتانا و دیگر سیستم های هوش مصنوعی که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند را درنظر بگیرید. ویژگی مشترک این سیستم ها چیست؟ ویژگی مشترک همه آنها این است که صدای آنها یک زن است.در حقیقت صدای اکثر سیستم های AI صدای یک زن می باشد. دلیل این موضوع دقیقا مشخص نیست ولی به احتمال زیاد علت این موضوع این است که اکثر تیمی که این سیستم ها را تولید کرده اند متشکل از مردان هستند بنابراین آنها به صورت خودآگاه یا ناخواآگاه صدایی را انتخاب کرده اند که بیشتر به آن گرایش دارند و یا این که احساس می کنند خطر کمتری دارد!

14) دانشمندان می گویند احتمالا تا چند دهه آینده انسان ها برای خودشان "خدمتکارهای رباتی" خواهند داشت

سال هاست که انسان ها درباره ربات هایی که خدمتکار انسان باشند نظریه پردازی و خیال بافی کرده اند و این نظریات و خیال بافی ها را می توانید در فیلم ها و یا داستان ها ببینید. اما حقیقت این است که دانشمندان بر این باورند که در آینده نزدیک (یعنی شاید ده یا بیست سال دیگر) ربات های خانگی تبدیل به یک حقیقت شوند! این ربات ها نیاز به خوردن و یا خوابیدن ندارند ولی می توانند خدمتگزاران و دوستان خوبی برای انسان باشند!

15) پیش بینی می شود که در آینده نزدیک 30 درصد از مشاغلی که امروزه بوسیله انسان ها انجام می شود بوسیله ربات ها انجام خواهد گرفت

با این که امروزه ربات ها کارهایی را انجام می دهند که در گذشته بوسیله انسان ها انجام می شده است ولی پیش بینی می شود که در آینده دامنه کارهایی که انجام می دهند بسیار گسترده تر می شود! در حقیقت یکی از مطالعات پیش بینی کرده است که در آینده 30 درصد از تمام کارهایی که بوسیله انسان انجام می گیرد توسط ربات ها انجام خواهد شد!

16) دانشمندان می گویند امکان این که تمام شغل ها بوسیله ربات ها انجام شود غیرممکن است!

با این که در آینده قرار است ربات ها اکثر کارهای انسان را انجام دهند ولی دانشمندان فکر می کنند که این شغل ها تنها شغل هایی هستند که نیازمند تحصیلات پایین می باشند (مانند خدمتکاران و یا کارمند رستوران و یا راننده و یا مشاغلی مانند آن) و شغل هایی مانند شغل پزشکی، متخصص تغذیه، مبلغان مذهبی و شغل هایی مانند آن به احتمال زیاد توسط ربات ها انجام نخواهد شد!

17) امروزه بسیاری از خدمات مرتبط با مشتریان در شرکت های بزرگ توسط ربات ها انجام می شود

استفاده از ربات ها در سرویس ها و خدمات مربوط به مشتریان افزایش پیدا کرده است به گونه ای که امروزه بسیاری از خدمات مشتریان برای شرکت های بزرگ توسط ربات ها انجام می شود.

18) "بررسی کردن عملکرد ربات ها" یکی از مشاغل عمده انسانی در شرکت های بزرگ در آینده خواهد بود

از آن جایی که استفاده از ربات ها روز به روز در حال افزایش است؛ نیاز است که یک انسان عملکرد آنها را بررسی کند. از این رو پیش بینی می شود که در آینده نزدیک این شغل تبدیل به یکی از مشاغل رایج در شرکت های مختلفی شود که اکثر کارمندانشان ربات هستند!

19) بعضی از دولت ها شروع به قانون گذاری درباره "حقوق ربات ها" کرده اند!

از آن جایی که ربات هایی که از تکنولوژی AI استفاده می کنند روز به روز هوشمندتر می شوند؛ برخی از دولت ها شروع به قانون گذاری درباره حقوق ربات ها کرده اند! در سال 2017 یک کمیته پارلمانی در اروپا به بررسی برخی از حقوقی که ممکن است ربات ها در آینده داشته باشند پرداخت. به عنوان مثال یکی از سوالاتی که در این زمینه مطرح شده است این بود: "چه کسی صاحب محصولاتی است که یک ربات تولید می کند؟ فردی که ربات را خریده است؟ فردی که ربات را طراحی کرده است؟ و یا خود ربات؟

20) پیش بینی می شود که تا سال 2050 قوانینی در زمینه روابط عاطفی میان انسان و ربات وضع شود!

در داستان های علمی و تخیلی با این موضوع زیاد برخورد کرده ایم که یک ربات با یک انسان روابط عاطفی پیدا می کند. البته با این که ممکن است این موضوع در نگاه اول کمی مضحک به نظر برسد ولی حقیقت این است که احتمال این که خیلی هم دور از حقیقت نباشد وجود دارد! در حقیقت محققان در هلند می گویند که به احتمال زیاد تا سال 2015 قوانینی در زمینه برقراری روابط عاطفی میان انسان و ربات وضع خواهد شد!

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

[ یک شنبه 30 آذر 1399 ] [ 15:9 ] [ شکوهی ]

درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید
آرشیو مطالب
امکانات وب
ورود اعضا:

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت: