41نکته خواندنی درباره هوش مصنوعی(بخش دوم)نويسندگان
جدیدترین مطالب
لینک های روزانه

22) هوش مصنوعی آن قدرها هم که فکر می کنید قوی نیست!

ولی یک بچه یک ساله مهارت های حرکتی خیلی بهتری از بهترین کامپیوتر دارد!

23) یکی از مشاغلی که در آینده به احتمال زیاد توسط ربات ها انجام خواهد شد؛ شغل "خبرنگاری" است!

ممکن است باور نکنید ولی امروزه بسیاری از خبرهایی که در وب سایت های مختلف وجود دارند (وب سایت هایی مانند لوس آنجلس تایمز و یا واشنگتن پست) توسط ربات ها نوشته می شوند! این ربات ها می توانند موضوعات گسترده ای را (ازآب و هوا گرفته تا سیاست) پوشش دهند.

24) یکی از کاربردهای هوش مصنوعی پیش بینی وضعیت سهام است

امروزه در بسیاری از شرکت ها برای پیش بینی آینده بازار از هوش مصنوعی استفاده می شود. شرکت های زیادی وجود دارند که برای پیش بینی آینده سهام از هوش مصنوعی استفاده می کنند و بر این اساس سرمایه گذاری می کنند!

25) هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان نیز موثر است!

شرکت IBM با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی یک ربات به نام "واتسن" ساخته است که می تواند به پزشکان کمک کند تا سرطان را پیش بینی کند. واتسن می تواند میلیون ها داده ریز و درشت را در رابطه با بدن افراد بررسی کند؛ کاری که هیچ پزشکی درباره یک بیمار نمی تواند انجام دهد! البته این ربات در مراحل اولیه کارش است ولی دانشمندان امیدوارند که در آینده نزدیک بتوانند با استفاده از این روش قدم بزرگی را در راستای مبارزه با سرطان بردارند.

26) ربات هوشمندی به نام "کوری" قابلیت شناخت چهره شما را دارد!

آیفون X تنها با شناسایی صورت افراد می تواند گوشی را از حالت قفل خارج کند! ولی این ویژگی نسبت به "کوری" بسیار پیش پا افتاده است! در حقیقت کوری یک دستیار رباتیک است که بوسیله کمپانی به نام میفیلد ساخته شده است و می تواند موسیقی شما و تلویزیون شما را کنترل کند؛ به دنبال حیوان خانگیتان باشد و یا حتی تجربیات خانوادگی شما را ثبت و ضبط کند و علاوه بر همه این ها کوری می تواند چهره شما را بشناسد! بله درست است! با وجود دوربین های HD و امکانات پیشرفته این گوشی هوشمند قابلیت شناخت چهره شما و اعضای خانواده شما را دارد!

27) رباتی به نام "امی" می تواند قراردادهای کاری شما را به شما یادآوری کند

دانشمندان با بهره گیری از تکنولوژی هوش مصنوعی رباتی به نام "امی" ساخته اند که می تواند به شما ایمیل بزند و قرار ملاقات ها و برنامه های کاری شما را به شما یادآوری کند.

28) یک برنامه جدید ساخت شرکت آمازون می تواند اشیای مختلف در تصاویر را تشخیص دهد!

شرکت آمازون به تازگی یک برنامه تحلیل تصاویر ایجاد کرده است که می تواند با تحلیل تصاویر چهره شما به راحتی احساسات شما را تشخیص دهد! این برنامه هچنین می تواند اشیای مختلف را به خوبی در تصاویر تشخیص دهد! این برنامه همچنین یک مقیاس دارد که دقت عملکرد آن را نشان می دهد که رده بندی این مقیاس از 1 تا 100 می باشد.

29) برخی از نسخه های پیشرفته تر AI از "یادگیری عمیق" استفاده می کنند!

"یادگیری عمیق" یکی از تکنولوژی هایی است که برخی از نسخه های پیشرفته تر AI از آن استفاده می کنند. این برنامه های یادگیری عمیق در حقیقت بر اساس ساختار پیچیده مغز انسان ها برای فکر کردن ساخته شده اند و بر همین اساس کار تجزیه و تحلیل اطلاعات را انجام می دهند. ربات هایی که از تکنیک یادگیری عمیق برای کارشان استفاده می کنند نسبت به ربات های دیگری که از تکنولوژی معمولی هوش مصنوعی استفاده می کنند بسیار موفق تر عمل می کنند.

30) دانشمندان با بهره گیری از تکنولوژی هوش مصنوعی رباتی برای "پیش بینی آینده" نیز طراحی کرده اند!

دانشمندان با استفاده از تکنیک AI یک "ابرکامپیوتر" طراحی کرده اند که ظاهرا می تواند آینده را پیش بینی کند! این ابرکامپیوتر میلیون ها گزارش و خبر از سراسر دنیا را می خواهند و آنها را تجزیه و تحلیل می کند و در نتیجه خبر از اتفاقات آینده می دهد! جالب است بدانید که این ربات موفق شد تا بهار عربی را به خوبی پیش بینی کند و همچنین توانست درباره مکانی که بن لادن در آن پنهان شده بود حدس هایی بزند!

31) با استفاده از هوش مصنوعی می توان "ربات موسیقی دان" هم ساخت!

ممکن است فکر کنید که ساختن موسیقی دیگر کاری نیست که بتواند یک ربات آن را انجام دهد! اما حقیقت این است که چنین رباتی ساخته شده است! یکی از فرآورده های هوش مصنوعی گوگل که نام آن را Nsynth گذاشته اند؛ از شبکه های عصبی استفاده می کند تا با استفاده از آنها هزاران موسیقی و ترانه را مورد بررسی قرار دهد و خودش یک موسیقی جدید را خلق کند!

32) با استفاده از تکنولوژی AI حتی می توان کاری کرد که کامپیوترها به جای شما بازی های کامپیوتری را ببرند!

دهه هاست که بازی های کامپیوتری توسط انسان ها انجام می شده است اما امروزه محققان این توانایی را دارند که با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی کامپیوترهایی بسازند که بتواند یاد بگیرد که خودش چگونه بازی کند! آنها با بهره گیری از شبکه های عصبی توانسته اند این کامپیوترها را طوری برنامه ریزی کنند که با استفاده از یک پروسه آزمایش و خطا، تشخیص دهند که بهترین حرکت برای بردن در این بازی کامپیوتری کدام است!

33) یکی از اولین حوزه هایی که توجه متخصصان و برنامه نویسان هوش مصنوعی را به خودش جلب کرد، بازی شطرنج و بازی هایی مانند آن بود

 

بازی هایی مانند شطرنج و یا بازی هایی قدیمی تر از آن، برای سده های متوالی ذهن بازی کنندگان را به خودشان مشغول کرده اند. اما جالب است بدانید که یکی از اولین مواردی که هوش مصنوعی را بر روی آن به صورت عملی اعمال کردند همین بازی ها بوده اند. در سال 1997 گری کاسپاروف قهرمان شطرنج آن دوران با یک کامپیوتر شطرنج بازی کرد و از آن شکست خورد!

34) ربات هایی که از تکنولوژی هوش مصنوعی بهره مند هستند خیلی خوب "پوکر" بازی می کنند!

راز موفقیت شما در بازی پوکر این است که رقیب خودتان را به خوبی بشناسید. همچنین شما برای اینکه در این بازی موفق شوید باید کارت هایتان را نیز به خوبی بشناسید. به همین دلیل، ممکن است در نگاه اول به نظر برسد که کامپیوترها نمی توانند به خوبی پوکر بازی کنند ولی این گونه نیست! حقیقت این است که در تورنمنت سال 2015 پوکر تگزاس، کامپیوترهایی که از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می کردند توانستند رتبه چهارم را بدست بیاورند و پیش بینی می شود که در آینده این کامپیوترها در این بازی از انسان ها خیلی بهتر عمل کنند!

35) ربات هایی که از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می کنند قهرمانان بازی "پیچشنری" هم هستند!

اگر به نظرتان ممکن نمی آید که رباتی که از تکنولوژی AI استفاده می کند بتواند در بازی پیکشنری شرکت کند باید به شما بگوییم که در اشتباه هستید! در حقیقت ربات هایی که از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می کنند می توانند با استفاده از الگوریتم های مختلفی از قبیل الگوریتم شبکه های عصبی این بازی را به خوبی یاد بگیرند و تبدیل به قهرمانان این کار شوند!

36) "اسپایک جونز" نویسنده رمان علمی-تخیلی "او" ایده کتاب را از اولین رویاروییش با یک جلوه ای از هوش مصنوعی گرفت!

 

رمان "او" که بعدها تبدیل به فیلمی با همین نام شد؛ داستان مردی را روایت می کند که عاشق یک سیستم عملیاتی AI می شود. نویسنده این داستان یعنی اسپایک جونز این ایده را سال ها قبل از اکران این فیلم (یعنی در اوایل سال های دهه 2000) و در زمانی که با یک چت بوت صحبت می کرد گرفت. او در آن زمان به این موضوع فکر می کرد که با توجه به رشد بی وقفه تکنولوژی هوش مصنوعی، چه آینده ای در انتظار بشریت است؟

37) مایکروسافت در سال 2016 چت بوتی برای ساختن یک اکانت توییتر به صورت خودکار طراحی کرد

در سال 2016، شرکت مایکروسافت یک چت بوتی را تولید کرد که از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می کرد. مایکروسافت نام این چت بوت را "تری" گذاشت. کار این چت بود به این شکل بود که از شبکه های عصبی استفاده کند تا با تعامل در اکانت های مختلف در توییتر، خودش بتواند برای خودش یک اکانت توییتری درست کند. البته متاسفانه این چت بوت عملکرد خوبی نداشت به این دلیل که به زودی توسط کاربرانی که عقایدی مخالف آن داشتند هک شد!

38) مایکروسافت چت بوتی را برای تعامل در شبکه های اجتماعی ابداع کرد

مایکروسافت یک چت بوتی که به زبان چینی حرف می زد به نام "اکسیاوس" ساخت که کار این چت بود این بود که به طور کلی در شبکه های اجتماعی با دیگر اکانت ها ارتباط برقرار کند. در این چت بود از الگوریتم های عصبی و الگوریتم های یادگیری ماشینی استفاده می شد و سازندگان این چت بوت را به گونه ای طراحی کردند که بتواند با بررسی اطلاعات جامع و کامل در رابطه با شبکه های اجتماعی، بهترین کاربرد را داشته باشند که متاسفانه این چت بوت نیز به دلیل هجوم کامنت ها ی مخالف عملکرد مناسبی نداشت!

39) هوش مصنوعی می تواند به کمک محیط زیست نیز بیاید!

یکی از کاربردهای هوش مصنوعی این است که می توان از آن برای حفاظت کردن از محیط زیست نیز استفاده کرد. در حقیقت امروزه می توان با استفاده از کامپیوترهایی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند داده هایی را که مربوط به مکان های قبلی جانوران مختلف در جنگل ها بوده است را جمع آوری کرد و پیش بینی کرد که احتمالا آنها کجا می روند و بر همین اساس تدابیر امنیتی لازم برای حفاظت از آنها را درنظر گرفت.

40) پیش بینی می شود که تا چند دهه آینده کامپیوترها از نظر سطح توانایی به مغز انسان می رسند و حتی از آن بالاتر هم می روند!

با اینکه پیچیده ترین سیستم های AI در دنیا قابلیت های بسیار شگفت انگیزی را دارند؛ ولی چه باور کنید و چه باور نکنید، مغز انسان ها هنوز هم بسیار بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید! اما نکته اینجاست که با توجه به پیشرفت شگفت انگیز کامپیوترها، ممکن است در آینده دیگر مغز انسان چنین برتری نسبت به آنها نداشته باشد! پیش بینی می شود که در چند دهه آینده کامپیوترها از نظر توانایی به سطح مغز انسان ها می رسند و از آن هم فراتر می روند! بسیاری از دانشمندان و آینده شناسان بر این باورند که این موضوع در آینده تمدن بشر را کاملا تغییر خواهد داد!

41) الون ماسک در توییتر خود نوشته است که هوش مصنوعی از کره شمالی خطرناک تر است!

افرادی مانند بیل گیتس و الون ماسک درباره آینده هوش مصنوعی فکر می کنند و سعی می کنند تا خطرات احتمالی آن را به بشر گوشزد کنند. به عنوان مثال الون ماسک در توییتر خودش نوشته است که "هوش مصنوعی حتی از کره شمالی هم خطرناک تر است!"

42) استفان هاوکینگ مطمئن نبود که هوش مصنوعی بهترین اتفاقی است که برای انسان ها افتاده است یا بدترین آن ها!

هنگامی که در مراسم افتتاحیه مرکز آینده هوش مصنوعی در کشور انگلستان از استفان هاوکینگ درباره هوش مصنوعی پرسیدند؛ او به این سوال این گونه پاسخ داد: " اگر بخواهم کوتاه پاسخ دهم باید بگویم که ظهور هوش مصنوعی هم می تواند بهترین دستاوردها را برای انسان داشته باشد و هم بدترین چیزی باشد که ممکن است برای انسان ها اتفاق افتاده باشد! ما هنوز مطمین نیستیم که کدامیک از این دو درست است!"نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

[ یک شنبه 30 آذر 1399 ] [ 17:20 ] [ شکوهی ]

درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید
آرشیو مطالب
امکانات وب
ورود اعضا:

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت: