حقایقی شگفت انگیز درباره تکنولوژی ! (بخش اول)نويسندگان
جدیدترین مطالب
لینک های روزانه

دنیای تکنولوژی روز به روز در حال تغییر و دگرگونی است و روز به روز تکنولوژی جدیدتری وارد بازار می شود که کاربران را شگفت زده می کند. سرعت پیشرفت تکنولوژی به اندازه ای است که تکنولوژی که امروزه استفاده می کنیم ممکن است پنج سال دیگر به تاریخ پیوسته باشد! بنابراین فرصت ما برای این که به دانستنی های جالب درباره تکنولوژی و روندی که طی کرده است نیم نگاهی بیندازیم خیلی کم است و از طرفی خیلی مهم است که درباره این دنیای جدید و جالب مطالبی را یاد بگیریم. بنابراین در این مطلب قصد داریم تا شما را با 49 دانستنی درباره تکنولوژی آشنا کنیم!

 

 1. بر خلاف تصور اکثر مردم لوگوی "فایرفاکس" یک پاندای قرمز است!

 

یک اعتقاد غلط در میان اکثر افرادی که از فایرفاکس استفاده می کنند وجود دارد که فکر می کنند لوگوی فایرفایکس یک روباهی است که سرش را در دمش گذاشته. ولی حقیقت امر این است که لوگوی فایرفاکس مربوط به یک پاندای قرمز است و هیچ ارتباطی با یک روباه ندارد!

 

 2. اولین لوگوی شرکت "اپل" به هیچ عنوان شباهتی با لوگوی امروزیش نداشت!

 

اولین لوگوی اپل به هیچ عنوان شبیه به یک سیب گازخورده ای که در لوگوهای اپل امروزی می بینید نداشت. در حقیقت اولین لوگوی این شرکت قرار بود تصویر ایزاک نیوتن باشد که در زیر یک درختی نشسته است و یک سیب از بالای یک درخت بر روی او می افتد.

این لوگو در سال 1976 طراحی شد و در این لوگو نوشته ای وجود داشت: "نیوتن... ذهنی که برای همیشه در دریای بیگانه افکار به تنهایی سفر می کند. "

 

 3. شرکت گوگل برای مراتعش بز کوهی اجاره می کند!

 

 

گوگل بز کوهی اجاره می گیرد! بله درست شنیدید! بز کوهی! گوگل برای این که گیاهان مربوط به یکی از مراتع سبزی که مربوط به این شرکت می شود خورده شود؛ گوگل تعدادی بز کوهی را از صاحبان آن ها اجاره می گیرد تا به این وسیله کاری کند که این گیاهان خورده شوند و نمایی زیباتر برای این مراتع بوجود بیاید!

 

 4. کلمه انگلیسی "Robot" یا "ربات" دارای ریشه ای عجیب و غریب است!

 

در صورتی که شما به ریشه کلمه انگلیسی "Robot" نگاهی بیندازید متوجه می شود که از کلمه لاتین "robota" گرفته شده است که در حقیقت ترجمه "کار سخت" و یا "کار اجباری" می باشد. کلمه "robot" برای اولین بار در سال 1920 برای اشاره به یک شخصیت داستانی در یکی از کتاب های علمی تخیلی بکار گرفته شد.

 

 5. اولین دوربین ویدیویی دنیا به اندازه یک پیانو بود!

 

هنگامی که اولین دستگاه VCR (دوربین ضبط ویدیویی) در سال 1956 ساخته شد اندازه آن به اندازه یک پیانوی بزرگ بود! بعد از مدتی اندازه این دوربین ها کوچکتر و کوچکتر شدند و امروزه می بینیم که این دوربین ها را به راحتی می توانید در اندازه های موبایل مورد استفاده قرار دهیم.

 

 6. شرکت سامسونگ دقیقا 38 سال و 1 ماه از شرکت اپل قدیمی تر است!

 

شرکت سامسونگ سابقه طولانی تری نسبت به شرکت اپل دارد. به عبارت دیگر این شرکت 38 سال و 1 ماه (به طور دقیق!) از شرکت اپل قدیمی تر است. جالب است بدانید که این شرکت برای اولین بار در یک مغازه خواربارفروشی کار خودش را شروع کرد! این شرکت در تاریخ 1 ماه مارس سال 1938 توسط فردی به نام "لی بیونگ چول" تاسیس شد در صورتی که اپل توسط استیو جابز و استیو ووزیناک در تاریخ 1 ماه آوریل سال 1976 تاسیس شد.

 

 7. بزرگترین واحد اندازه گیری داده "پتابایت" (PB) است!


 

همه ما می دانیم که میزان 1 گیگابایت برابر با 1024 مگا بایت تعریف می شود. ولی آیا می دانید که 1 "پتابایت" (PB) در حقیقت برابر با 1024 ترابایت(TB) است؟

برای این که درک کنید که این حجم اطلاعات به چه میزان بالا است؛ باید بگوییم که میزان حجمی که برابر با 13.3 سال ویدیوی HD-TV است برابر با یک پیتابایت اطلاعات می شود!

برای درک بیشتر باید بدانید که در صورتی که یک هارد درایوی داشته باشید که 50 پتابایت حافظه داشته باشد می توانید تمام داده هایی  که انسان ها به صورت داده های نوشتاری از زمانی که به طور ملی نوشتن آغاز شده است تا کنون ذخیره کرده اند را (در تمام زبان ها!)خیره نمایید!

 

 8. در گذشته ای نه چندان دور ثبت نام دامنه رایگان انجام می گرفته است!

  در روزگاری نه چندان دور (تا سال 1995) که کسی اطلاعی نداشت که روی اینترنت تا چه اندازه ای گسترده خواهد شد؛ ثبت کردن یک دامنه اینترنتی رایگان بود! در سال 1995 مبلغ کمی برای این کار اختصاص پیدا کرد و بعدا کم کم این مبالغ بیشتر شد!

  

9. در گذشته برای نگه داری تنها 5 مگابایت داده نیاز به قطعاتی با 1 تن وزن بود!

 در زمان های گذشته قبل از این که کامپیوترها چیزی به نام "هارد درایو" داشته باشند تا بتوانند اطلاعات را در آن ذخیره کنند؛ برای نگه داری کردن حافظه نیاز به قطعات بسیار حجیمی بود. به عنوان مثال یک حافظه 5 مگابایتی یک تن وزن داشت! در سال 1956 اولین کامپیوتری که چیزی شبیه به "هارد درایو" داشت تولید شد. البته در آن زمان نیز بخش های هارد درایو کامپیوترها بسیار سنگین بودند و حتی برای نگاه داری 5 مگابایت داده در بخش هارد درایو کامپیوتر نیاز به بخشی از هارد درایو بود که بیش از 2200 پوند وزن داشت!

 

 10.  سی و هشت  سال طول کشید تا رادیو 50 میلیون مخاطب پیدا کند!

 

مدت ها طول کشید تا تعداد مخاطبین رادیو به 50 میلیون نفر برسد. این در حالی است که تنها 3 سال طول کشید تا آیپد به چنین مخاطبینی برسد!

 

 11. 8 ساعت طول می کشید تا تصاویر گرفته شده توسط دوربین های اولیه ظاهر شوند!

 

فردی به نام "لویس داجیر" فردی بود که برای اولین بار دوربین عکاسی را اختراع کرد. جالب است بدانید که اولین تصویری که با استفاده از دوربین او در سال 1826 گرفته شد 8 ساعت طول کشید تا ظاهر شود! البته او بعدها با تغییراتی که در طراحی دوربین انجام داده بود موفق شد تا این زمان را در سال 1839 به 15 دقیقه برساند!

 

 12. چیپ های کامپیوتری سال ها پیش از آن چیزی که ما فکر می کنیم ساخته شده اند!

 

بسیاری ازافراد فکر می کنند که چیپ های کامپیوتری به تازگی اختراع شده اند ولی حقیقت این است که این تکنولوژی ها در سال 1986 ساخته شده اند! از این تکنولوژی ها برای اولین بار در کشور فرانسه استفاده شد و مدت کوتاهی بعد کشور آلمان نیز شروع به استفاده از این تکنولوژی ها کرد.

 

 13. "الکسا" همیشه به مکالمات شما گوش می داده است!

 

شما ممکن است به این نکته واقف نبوده باشید ولی از زمان ابتدای کار "الکسا" این سیستم به گونه ای طراحی شده بود که همیشه به مکالمات شما گوش بدهد! "الکسا" مکالماتش با افراد را در تاریخچه خودش ذخیره می کرده تا بتواند با بررسی این مکالمات کیفیت مکالمات بعدی خودش را ارتقا دهد.

 

 14. تحقیقات نشان می دهد که ما انسان ها وقتی که مطالبی را از صفحه کامپیوتر می خوانیم نسبت به وقتی که این مطالب را بر روی کاغذ می خواهنیم 10 درصد سرعت خواندنمان پایین می آید!

 

نوشته هایی که بر روی صفحه مانیتور هستند نسبت به نوشته هایی که بر روی کاغذ هستند 10 درصد سرعت خواندنمان را پایین می آورند. علاوه بر این تحقیقات نشان می دهند که وقتی که نوشته هایی را بر روی صفحه نمایش کامپیوتر می خوانیم نسبت به وقتی که این نوشته ها را بر روی کاغذ می خوانیم تعداد دفعاتی که پلک می زنیم از 20 بار در دقیقه به 7 بار در دقیقه کاهش پیدا می کند!

 

 15. استفاده از GPS برای برخی از شرکت ها روزانه 2 میلیون دلار هزینه دارد!

 

با این که به نظر ما استفاده از GPS به عنوان کاربران معمولی رایگان است ولی حقیقت این است که استفاده از آن برای برخی از شرکت هایی که کارشان مرتبط با آن است 2 میلیون دلار هزینه دارد!

 

 16. برخی از کامپیوترها طوری طراحی شده اند که بدون اینترنت کار کنند!

 برخی از کامپیوترها هستند که طراحی شده اند تا بدون اینترنت، قابلیت پخش ویدیو و یا حتی قابلیت پخش موسیقی کار کنند. این کامپیوترها صرفا برای پردازش اطلاعات و کشیدن جداول و نمودارها مورد استفاده قرار می گیرند و به هیچ عنوان نمی توان از آن ها انتظار کاربردی دیگر غیر از پردازش اطلاعات داشت.

 

 17. نام اصلی وب سایت Amazon.com در حقیقت Cadabra.com بوده است!

 آمازون یکی از بزرگترین شرکت های جهان است که صاحب این شرکت یعنی "جف بزوس" پولدارترین مرد جهان شناخته شده است. ولی نام این شرکت همیشه آمازون نبوده است. قبل از این که آن ها این نام را برای شرکتشان انتخاب کنند نام آن "کادابرا" بوده است. کادابرا در حقیقت یک فروشگاه کتاب آنلاین بوده است که کم کم گسترده تر و گسترده تر شد و در سال 1994 نامش را به آمازون تغییر داد.

 

 18. اولین "ماوس" که در یک کامپیوتر بکار رفت از پلاستیک ساخته نشده بود!

 در سال 1964 دانشمندی به نام "داگ انگلبارت" اولین ماوس کامپیوتری را اختراع کرد. در این زمان این ماوس از پلاستیک ساخته نشده بود و جنس آن از چوب بود!

جالب اینجاست که این ماوس چوبی حالت مستطیلی داشت و یک دکمه کوچکی در بخش سمت راست و بالایش داشت!

 

 19. اولین Xbox ها دارای صداهای ماموریت های حقیقی فضایی بود!

طراحانی که برای اولین بار Xbox ها را طراحی کرده بودند تصمیم گرفتند تا برای آن از صداهایی استفاده کنند که مربوط به ماموریت های حقیقی بود که سفینه آپولو انجام می داد! آن ها تصمیم گرفتند تا برای این که استفاده از این ابزار واقعی تر به نظر بیاید از صداهایی واقعی استفاده کنند تا اثربخشی بیشتری داشته باشد و افراد بیشتری را به سمت خودش جلب کند!

 

 20. اکثر افراد USB را اشتباهی وصل می کنند!

 یاد گرفتن طرز استفاده کردن از دستگاه های USB کار سختی نیست و با کمی دقت می توانید کاربران می توانند بفهمند که چگونه باید از آن استفاده کنند ولی بسیاری از افراد هستند که این کار را به درستی انجام نمی دهند! در حقیقت بر طبق آمارها 86 درصد از افراد سعی می کنند تا دستگاه های USB خودشان را به صورت وارونه متصل کنند و جالب اینجاست که آن ها بیان می کنند که انجام این کار برایشان لذت بخش تر است!

 

 21. هنگامی که استیو جابز برای اولین بار آیفون را تولید کرد؛ امیدی به موفقیت آن نداشت!

 استیو جابز فردی که شرکت اپل را بنیان گذاری کرده بود وقتی که برای اولین بار آیفون را ارایه کرد اصلا امیدی به موفقیت آن داشت ولی تنها شش ماه بعد او از موفقیت آن شوکه شد!

 

 22. اولین ساعت کوکی مکانیکی تنها می توانست در یک ساعت مشخص زنگ بزند!

 امروزه همه ما می توانیم به راحتی زنگ هشداری را با استفاده از موبایل هایمان طراحی کنیم ولی حقیقت این است که اولین ساعت های مکانیکی تنها می توانستند در ساعت 4 صبح زنگ بزنند و هیچ کس نمی توانست آن ها را تنظیم کند! این ساعت های کوکی برای اولین بار توسط فردی به نام "لوی هوچینز" در سال 1787 طراحی شدند و مدتی طول کشید که طراحان توانستند ساعت های کوکی را به گونه ای تنظیم کنند که سر هر ساعت معین زنگ بزند!

 

 23. روز 30 نوامبر را روز جهانی "ایمنی کامپیوترها" نامگذاری کرده اند!

 در سال 1988 به دلیل مشکلاتی که برای ایمنی کامپیوترها به وجود آمده بود گروهی از متخصصان تصمیم گرفتند تا روزی را به عنوان روز جهانی ایمنی کامپیوترها نامگذاری کنند. کاری که در این روز باید انجام داد این است که ایمنی کامپیوتر را چک کنید و کلمات عبور خودتان را تغییر دهید تا بتوانید تضمین کنید که ایمنی کارهای کامپیوتریتان بهتر شده است!

 

 24. در سال 2010 دولت آمریکا تصمیم گرفت تا از پلی استیشن 3 برای مقاصد دفاعی استفاده کند!

 در سال 2010، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت تا از 1760 عدد پلی استیشن 3  استفاده کند تا با ترکیب کردن آن ها یک ابرکامپیوتری را برای دپارتمان دفاع خودش تولید کند. دولت از این بازی های کامپیوتری برای این کار استفاده کرد به این دلیل که فکر می کرد که استفاده از آن ها هم مقرون به صرفه و هم موثر است.

 

 25. اولین بازی کامپیوتری آنلاین قبل از سال 2000 تولید شد!

 اولین بازی کامپیوتری که به صورت آنلاین انجام شد بازی بود که "سگا دریمکاست" نام داشت. این بازی که در سال 1999 طراحی  و تولید شده بود اولین بازی کامپیوتری بود که در آن کاربران می توانستند به صورت آنلاین بازی کنند. البته متاسفانه از آن جایی که آن زمان هنوز برای انجام چنین بازی هایی خیلی زود بود و بیشتر ارتباطات اینترنتی قابل اطمینان نبودند این بازی موفقیت زیادی پیدا نکرد.

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

[ دو شنبه 6 بهمن 1399 ] [ 11:2 ] [ شکوهی ]

درباره وبلاگ

به وبلاگ من خوش آمدید
آرشیو مطالب
امکانات وب
ورود اعضا:

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت: